Jaką ilość nasion produkują chwasty?
Chwasty to znane każdemu rośliny, niepożądane w uprawach. Temat chwastów i ich plenności należy poruszyć przy okazji ściernisk pozostawionych bez opieki i zachwaszczonych np. buraków czy warzyw, które wciąż czekają na zbiory. Rośliny te są dużo bardziej plenne niż zwykłe rośliny uprawne. Najmniej nasion wytwarzają np. wyczyniec polny – średnio 40-200 szt./roślinę, powój polny 50-60 szt./roślinę, przetacznik perski 50-100 szt./roślinę czy perz 25-40 szt./pęd. Na drugim końcu są gatunki, które idą w setki tysięcy nasion. Rekordziści mogą wyprodukować maksymalnie: żółtlica drobnokwiatowa i maruna bezwonna 300 tys. nasion, tasznik 400 tys. nasion, stulicha psia 770 tys. nasion czy mak polny 800 tys. nasion/roślinę.
Idealnym momentem na walkę z chwastami kiełkującymi z nasion jest okres po zbiorach, np. zbóż czy rzepaku. Uprawki pożniwne pozwalają na uszczuplanie nasion chwastów w glebie. Pamiętać jednak trzeba, że uprawa ścierniska nie powinna być jednorazowa. Jeśli wykonujemy orkę, pozwala ona na redukcję o kolejne 30%. Jesienne wyrównanie pola pozwala na dalsze 30%.
Większość nasion chwastów może kiełkować w glebie nawet po 10 latach od osypania się. Należą do nich np:
- Chwastnica
- owies głuchy,
- mlecze
- fiołek polny
- rzepak
Zdolność kiełkowania powyżej 20 lat mają:
- gorczyca polna
- gwiazdnica pospolita
- komosa biała
Zapraszamy do kontaktu z Doradcami Agro-Sieć , którzy podpowiedzą jakich preparatów użyć, by pozbyć się nieproszonych gości na polu!